bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Triathlon z najkrótszą trasą w Polsce – SOPOT TRIATHLON

Pływanie od ostrogi sopockiego molo, jazda na rowerze po sopockich ścieżkach rowerowo-pieszych, bieganie po deskach sopockiego molo. Brzmi dobrze? To Sopot Triathlon, który odbędzie się 17 września. To triathlon przygotowany też z myślą o debiutujących.

Sopot Triathlon to impreza, która dostarczy dużych triathlonowych emocji i pomoże ci przetrzeć szlaki w twojej triathlonowej przygodzie. Co cię czeka? Pływanie na dystansie 250m, jazda na rowerze na dwóch pętlach o długości w sumie ok. 6,5 km i bieganie na dystansie 1,6 km po deskach sopockiego molo. Finish w najbardziej rozpoznawalnym i reprezentacyjnym miejscu kurortu, przed Domem Zdrojowym i Muszlą Koncertową przed wejściem na sopockie MOLO. Zapisz sobie tę datę. Sobota, 17 września, Sopot.

Start for Fun – rowery nietriathlonowe

Na początek o 11.00 wyścig dla amatorów, którzy debiutują. Krótki dystans to dobra okazja, aby przekonać się, czym jest triathlon. Pływanie to 250m odbywa się w zatoce, ale spokojnie, fale w tym okresie nie są zbyt duże. Średnia temperatura Bałtyku w Zatoce Gdańskiej w tym okresie to 16-17 ºC.

To formuła dla osób, które debiutują i nie mają profesjonalnego roweru. Biorą w niej udział zawodnicy na rowerach miejskich i MTB. Każdy ma być równy dobrze się bawić, nie czuć presji. Trasa i dystans jest w zasięgu średnio aktywnej osoby i formuła została stworzona po to, aby złapać triathlonowego bakcyla.

 

To nie tylko jeden wyścig. Formuła pełna emocji z finałami

 

Zawody na zasadzie eliminacji przeznaczone są dla tych, którzy chcą się pościgać. I tu obowiązują tylko i wyłącznie rowery szosowe. Na dystans 250m pływania, 6,5 km roweru i 1,6 km biegu może wystartować maksymalnie 150 zawodników.

 

Odbędą się trzy rundy eliminacyjne, a w każdej z nich wystartuje maksymalnie pięćdziesięciu triathlonistów. Na podstawie uzyskanych wyników, 60 najlepszych uczestników awansuje do finałów.

 

Finały A i B odbędą się z udziałem po 30-tu najlepszych. W finale głównym – A, wystartuje grupa z najlepszymi czasami, którą utworzy dwudziestu panów i dziesięć pań. W finale  B pojawi się po trzech najszybszych age-grouperów z każdej żeńskiej i męskiej kategorii wiekowej (jeśli nie znaleźli się w Finale A ) i pozostali zawodnicy z najlepszymi czasami uzupełniając drugą trzydziestkę. Finaliści już w blasku kolorowych świateł, pulsującej muzyki, przy wsparciu spikerów i dopingującej publiczności pojawią się na finiszu….przed wejściem na molo!

Na imprezę zaprasza Grażyna Dobrzyńska, dyrektor sopockiego MOSIR-u „Ogromnie się cieszę, że triathlon wrócił do Sopotu, miasta o ugruntowanej sportowej pozycji na mapie Polski.  Sercem rywalizacji będzie miejsce ulubione nie tylko przez mieszkańców Sopotu, ale również przez odwiedzających nas licznie Turystów – sopockie Molo. Z wielką przyjemnością zapraszam jeszcze niezdecydowanych do startu, a wszystkich fanów sportu  do kibicowania.”

Aquathlon dla najmłodszych

 

 

Zawodom towarzyszyć będzie rywalizacja młodych aquathlonistów w kategorii Żak i Młodzik – dla nich to będzie również spore przeżycie. Skok do wody z molo i bieganie po deskach tego pięknego pomostu złożą się odpowiednio na 250/800 i 250/1600 pływania i biegu. Przygoda życia? Z pewnością. Na pewno fantastyczną przygodę przeżyją także najmłodsi. Dzieci od 2 do 10 roku życia też będą mogły wziąć udział w imprezie. Biegi Malucha po trasie dorosłych triathlonistów poprowadzą po molo na trzech dystansach – sto, dwieście i czterysta metrów.

 

Miliony turystów odwiedzają ten niezwykły kurort przez cały rok. Słynie z Opery Leśnej, pięknego Hipodromu i oczywiście z najdłuższego drewnianego molo nad Bałtykiem. Odbywa się tu wiele imprez sportowych. I Sopot Triathlon na dystansie supersprint może stać się kolejną…. mamy nadzieję najbardziej niezwykłą spośród wszystkich. Trzy dyscypliny sportu, zmagania w pięknej scenerii okolic sopockiego molo, mogą o tym zdecydować. Triathlon powraca do Sopotu dokładnie po dwudziestu latach.” – mówi Tomasz Galiński z dometypl – organizator imprezy.

Zostań częścią tego sportowego święta – zachęca Kuba Czaja, trener wielu znakomitych polskich triathlonistów – Wystartuj w Sopocie i poczuj magiczną atmosferę tego miasta. Kiedyś rozgrywano tu triathlonowe zawody w ramach Pucharu Europy. Z czasem spróbujemy powrócić do tej pięknej historii.”

Imprezie patronują Marszałek Pomorski i Prezydent Sopotu, a Sponsorem Głównym jest Port Lotniczy Gdańsk. Wydarzenie sponsorują również Port Gdańsk, Trec Nutrution  i Żywiec. Imprezę wspierają Owolovo i Porta. CISOWIANKA Oficjalną Wodą cyklu imprez domety.pl 2022, także ugasi pragnienie biegaczy Sopocie. Imprezie patronują medialnie: trojmiasto.pl. triathlonlife.pl oraz akademiatriathlonu.pl.

Szczegóły na domety.pl w zakładce imprezy, a zapisy wciąż na elektronicznezapisy.pl

zdjęcia: Bartłomiej Zborowski, tekst powstał przy współpracy z akademiatriathlonu.pl