bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Małżeństwo z Grudziądza najlepsze podczas Biegu Niepodległości w Gdańsku

Alex Sanko wśród mężczyzn i Sviatlana Sanko wśród kobiet okazali się najszybsi na dystansie 10 km biegu, który odbył się w Gdańsku 11 listopada.  Mieszkający od paru lat w Polsce zawodnicy z Białorusi tryumfowali w drugiej edycji Biegu Niepodległości z Portem Gdańsk.

Aliaksandr nie dał szansy rywalom i wygrał z czasem 32 min i 24 sek, o ponad minutę pokonując drugiego na mecie Tymona Horstena z Tri Talent Team Gdańsk (00:33:35.12) . Trzeci był Kamil Damentka z CTS-u.

 

Wśród Pań, najlepsza była żona Aleksa, Sviatłana Sanko. Zawodniczka Parkrun Grudziądz  zwyciężyła i przekroczyła linię mety z czasem 35:26.67. Pokonała o 11 sekund Khrystynę Bohomianhkovą ( 00:35:35.44), utytułowaną biegaczkę z Ukrainy. Trzecia na metę z czasem  00:38:10.85, wbiegła gdańszczanka Natalia Krupińska.

To zwycięscy w kategorii Open Kobiet i Mężczyzn, ponadto Organizatorzy rozdali statuetki dla najlepszych trójek w kategoriach wiekowych Kobiet i Mężczyzn ( K/M 20,K/M 30, K/M 40, K/M 50, K/M 60, K/M plus 70) – W rywalizacji wzięło udział siedmiuset osiemdziesięciu biegaczy oraz prawie czterdziestu maszerujących z kijami.

Wśród dzieci i młodzieży pobiegło ponad dwieście biegaczy, w kategorii od 0 do 16 roku życia. Najmłodszą zawodniczką, która przespacerowała dystans stu metrów asekurowana przez swojego tatę, była czternastomiesięczna Kalinka. Dzieci i młodzież biegały w ( 0-3, 4-7, 8-10, 11-12, 13-14, 15-16 lat ) sześciu kategoriach wiekowych na czerech dystansach – 100, 300, 500 i 1000 metrów.

Alex Sanko podsumowując zawody, w imieniu żony Sviatłany i swoim mówił, że to szybka trasa, która im się spodobała. Dodał: „Organizacja na najwyższym poziomie. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy brać udział w takich zawodach.” O poziomie rywalizacji może świadczyć fakt, że na mecie jako drugi wśród mężczyzn zameldował się Tymon Horsten, jeden z najlepszych młodych triathlonistów w naszym kraju, chociaż legitymujący się holenderskim paszportem.  Ten dziewiętnastolatek robi ogromne postępy. Rok temu był w pierwszej dziesiątce Biegu Niepodległości, a w obecnej edycji stanął na podium. W znakomitym towarzystwie, bowiem trzeci na mecie, Kamil Damentka ma na swoim koncie miejsca na podium wśród zawodników pro na triathlonowych dystansach sprint i olimpijskim. Teraz ten zawodnik swoje doświadczenie i nabytą wiedzę fachową wykorzystuje jako psycholog sportowy pracując z triathlonistami i młodymi piłkarzami.

 

Bardzo utytułowaną zawodniczką jest również druga w Kategorii Open Kobiet Khrystyna Bohomianhkova. To między innymi rekordzistka Ukrainy  w biegu na 50 km z czasem 3 godzin 31 minut i zawodniczka biegająca maraton w czasie poniżej  2 godzin i 44 minut. Nieoficjalnie Khrystyna pobiła swój rekord życiowy na 10 km podczas Biegu Niepodległości. Gdańską trasę pokonała o pół sekundy szybciej od dotychczasowego PB.

 

Dziękując za udział w tegorocznej imprezie, dyrektor Marketingu i Komunikacji Portu Gdańsk Piotr Bura zapowiedział trzecią edycję zawodów.

A zatem dziękujemy wszystkim, którzy biegali z nami w tym roku i do zobaczenia na Biegu Niepodległości z Portem Gdańsk 2024.