bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Pobiegnij z Mistrzem Polski

22.10.2023by DoMety
Adam Głogowski – Ambasadorem Biegu

Biegacz przed miesiącem został mistrzem Polski w półmaratonie. Adam starując w Grudziądzu, gdzie odbywały się zawody od początku kontrolował cały bieg, chociaż było kilka momentów, w których musiał odpierać silne ataki głównego rywala. „Mistrzem Polski zostałem z wynikiem 1:07:10. Bieg w 28 stopniach, w pełnym słońcu na otwartej przestrzeni i rozgrzanym asfalcie trzeba było przebiec przede wszystkim mądrze. Ja swój bieg dostosowałem do Patryka Kozłowskiego ( R.Ż na 5km 13:46 ). Wygrałem doświadczeniem na dłuższym dystansie i lepszą odpornością na ciepło.” – wspomina zawodnik.

Adam Głogowski jest teraz w czołówce polskich biegaczy długodystansowych, a przed dziesięcioma laty należał do czołówki młodych polskich triathlonistów. Jako były pływak łatwo odnalazł się w tej dyscyplinie. Z czasem, z dużymi postępami wszedł w trening tej złożonej dyscypliny: „Byłem medalistą Mistrzostw Polski od juniora młodszego do seniora, dwukrotnie reprezentowałem nasz kraj na Mistrzostwach Europy, kilka razy na Pucharze Kontynentalnym. Z perspektywy czasu brakowało cierpliwości, ale to były inne czasy, gdzie na zawodach w Polsce startowało max 250 osób.”

Sporym zatem zaskoczeniem dla całego triathlonowego środowiska była decyzja Adama z roku 2016. Postanowił wówczas, że rezygnuje z triathlonu na rzecz samego biegania. Jak mówi: „To nie tak, że odszedłem po cichu, wypełniłem zobowiązania sponsorskie i po ostatnim starcie w 2016 roku zrezygnowałem z triathlonu. Tak się potoczyło, że to faktycznie był mój ostatni sezon. Byłem na tak zwanym zakręcie życiowym , prywatne sprawy nie dawały możliwości skupienia się na sporcie”

Można podejrzewać, że wpływ na decyzję Adama mogła mieć rodzina jego żony. Teść zawodnika Piotr Pobłocki, to jeden z najbardziej utytułowanych biegaczy w Polsce. „Po części można tak powiedzieć w 2017 roku regularnie przegrywałem ze swoim przyszłym Teściem, to mnie zmobilizowało do pracy. Miałem chęć wrócić do Triathlonu w 2018, ale to drogi sport. Brak środków na jego uprawianie sprawił, że w marcu 2018 podjąłem decyzje o skupieniu się na bieganiu.” Pomocny w tym momencie był Piotr Pobłocki, który miał wpływ na rozwój zawodnika z Gdyni. Tak Adam wspomina tamten okres: „ Teść przygotował mnie do moich pierwszych „Lepszych Wyników” 30:36 na 10000m, 1:07:45 w Półmaratonie i 2:23:43 w Maratonie. Obecnie sam jestem swoim Trenerem. Trenuje Sam siebie od 4 lat, z przerwą w zeszłym roku, kiedy trenowałem pod okiem trenera Jacka Kostrzeby.”

 

Adam Głogowski teraz koncentruje się na Starcie w Maratonie we Frankfurcie, który odbędzie się 29 października. „Chciałbym uzyskać satysfakcjonujący mnie rezultat, ale też mieć mocny punkt wyjściowy do przygotowań wiosennych. Po Maratonie planuje start w Gdańsku na Biegu Niepodległości.” Aktualny Mistrz Polski w Półmaratonie 11 listopada pojawi się na zawodach w Brzeźnie. „ Widzimy się na Biegu Niepodległości…. – mówi Ambasador biegowego cyklu domety.pl – Mam nadzieję, że spotkam się z dużą ilością zawodników i kibiców, DO ZOBACZENIA !!”